Nutella ve Elma Dengesi :)

Yanda gördüğünüz oyun parkı sayesinde vidalı kapaklar ile epey erken sayılabilecek zamanda haşır neşir olduk. Oyun parkı bizim değil ama bizim olsa da bu kadar kullanırdık herhalde. Demir, bu çitin olduğu eve üç hatta buraya taşınmadan önce annem de kaldığımız dönemi de eklersek neredeyse beş aydır gitmediği, görmediği halde resimlerini görünce hala heyecanlanıyor :) Varın siz hesap edin ne kadar kullanmışız. Çitin üst kısmındaki sarı parçalar rakı bardağı kalınlığında somunlar. (Böyle olur bir Tekirdağlı'nın benzetmesi; Rakı bardağı kalınlığında... )Bu somunları önce tesadüf eseri açabildiklerini keşfettiler. Sonra açmada ustalaşınca, çıkıyorsa takılıyordur da diye düşünmüş olsalar ki kısa bir süre sonra takmaya başladılar. Daha yürüyemezken bunun kenarında durup vida takıp çıkarınca o her anne-çocuk sitesinde yer alan aylık gelişim listelerini bozacak şekilde erkenden kapak açıp kapamayı öğrendiler :) Eeee durum boyle olunca ilk olarak deterjan dolapları kilitlendi erkenden. Tuvalet masası üstündeki deodorant vb şeyler ulaşmayacağı noktalara mobilyaların ortasına istiflendiler. Bir müddet sonra bizimkinin boyu uzayıp kaptığı mum deodorantı açıp, ısırınca önce kapakları sıkı sıkı kapatıldı. Bir müddet sonra sıkı kapaklar da açılmaya başlayınca ortadan kalktılar. Şükür ki ufak zararsız kazalar ve bu kazaları bir daha yaşamamak için aldığımız önlemlerimiz ile bu günlere geldik.

En son geçtiğimiz cuma bu kazaların Demir için en tatlısını yaşadık, bitirdiğimiz daha doğrusu bizim bitirdiğimizi sandığımız ve cam çöpüne attığımız Nutella kavanozu ile... Günün sonlarına doğru Demir yerde oyuncakları ile oynarken beni azad etmişti. Ben de fırsat bu fırsat hemen yanı başındaki masadaki bilgisayarda bir şeyler karıştırıyordum. Bir kaç dakikalık sessizlikten - sonunda hep bir çapanoğlu çıktığı için :)- şüphelenip kafamı çevirdiğimde aşağıdaki manzara ile karşılaştım :) Nasılsa kavanoz boştu(!), yüze, göze, ele, üste, başa sürülenler çıkınca şeker komasına sokamayacak bir miktar inmiştir mideye diye düşünerek olaya müdahale etmek yerine belgeledim :) Çok da eğlendim.


Ama şimdi -annemin de dürtmesi ile- düşünüyorum da ya açtığı Nutella kavanozu değil de yine bize göre boş olan çamaşır suyu ambalajı olsaydı! Çok evhamlı, aşırı korumacı bir anne değilim. Olmamak gerektiğine de inanıyorum. Kendisine zarar vermemesi için kilit altına aldığımız iki dolap bile rahatsız ediyor beni aslında... Başına gelebilecek ufak kazaları önlemek için alınan sıkı önlemler ile dokunması, karıştırması, denemesi, deneyimlemesi engellenen çocuklar için de üzülüyorum. Bu bıdıklarda fazla merak ve öğrenme isteği var. Çok şükür ki var! Hem bu ihtiyaçları doyurmak hem de gerekli tedbirleri mutlaka almak gerekiyor. Çocuk yetiştirirken her konuda olduğu gibi bu konuda da dengeyi tutturmak zor gerçekten. Tuttursan bile bundan emin olamamak var bir de... Çünkü özellikle çocuk yetiştirme konusunda herkesin, her konuyu yorumlaması o kadar farklı ki. Aynı tavsiyeleri alan farklı anneler, o kadar farklılar ki uygulamada... Normal aslında; yaşanmışlıklar farklı, birikimler farklı, hormonlar farklı, eee tabi bir de çocuklar farklı :) Bir tek ortak şey var, çocuğu için en iyisini isteyen anne...

****
Bu da bir annenin kendini ispat çabasıdır; "Bakın oğlum her zaman Nutella yemiyor. Hatta hiç yemiyor. O aslında kütürdete kütürdete elma yemeyi seviyor :)"

Benim de bunu paylaşmam gerek dersen :) Paylaş

3 Response to "Nutella ve Elma Dengesi :)"

  1. Zeynep 8 Haziran 2010 20:39
    Ohh pek yakışmış Nuthella li surat. O kavanoz dolu olsaydı da şeker komasına girmezdi, hem bir iki çatal Nuthella herkesin hakkı değil mi?:))) Sofrada reddettiği tadı kendi başına keşfetmiş kuzucuk..Elma güzel elmaa kıpkırmızı, onu canım çekti benim, bide dombili bacakları :)
  2. Zeynep 8 Haziran 2010 20:40
    Nutella da 'h 'yok mu?? :))) Aferin banaaa:)
  3. Evrim 9 Haziran 2010 15:33
    Yaaa sorma biz verince bal, baklava, borek olsa yememe durumu var :) Ama is asirmaya gelince hic yuzune bakmadigi seyleri bulup, yiyor :)) Elma, "Pink Lady" diye bir elma cesidi. Boyle yesil elma gibi eksi ama o kadar da degil, bol sulu ve en onemlisi koyu pembe-kirmizi arasi bir rengi var :) Demir cok seviyo, kabuklariyla isira isira yiyor :) Hatta su an bir tane daha goturuyo :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...