Çocukları Hem Büyütmeli Hem Çocuk Bırakmalı


Yukarıda gördüğünüz 2 yaş civarı bir çok çocuğun evinde olan parçaları cırtcırt ile bir birine tutuşturulmuş ahşap meyve ve sebzeler. Yine ahşap olan bıçağı ile kesip kesip yemek yapıyor sıpanız. Gerçekten eğleniyor ayrıca ince motor gelişimine de katkı sağladığını söylüyor uzmanlar. 

Benim önüme bu sebze ve meyveleri koysanız sonsuza kadar keser keser yemek yaparım. Başka da bir şey yapmak akılma gelmez herhalde. Ama bizim gibi kalıplar ve sınırlar içinde yaşamayan herhangi bir iki yaş çocuğu olan Demir armutun üstünü, mantarın altını alarak bir ağaç yapıp bambaşka bir oyun kurabiliyor.

Nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama bir uzman biz çocukları sınırlar içine koyup aptallaştırmadan önce her çocuk birer bilim adamı gibi yaklaşır tüm olaylara diyordu. 

Ne yapmalı ne etmeli bu çocukları hem büyütmeli hem çocuk bırakmalıyız.


Benim de bunu paylaşmam gerek dersen :) Paylaş

2 Response to "Çocukları Hem Büyütmeli Hem Çocuk Bırakmalı"

  1. Zeynep 7 Mart 2011 12:15
    Bu kadar mı olur? Benzer bir oyuncak bizde de var ve geçen akşam havuçbahar yapmış kıkır kıkır gülüodu :D Sonra baba eğlenceye dahil olup çeşitlendirdi sebzeleri, havuçalıkbahar gibi :)) en sonunda da özenle tüm parçalar özenle birbirinden ayrılıp kutuya dolduruldu ve tef oldu, çıkı çıkı çıkı :)
  2. Evrim 7 Mart 2011 12:21
    Ahaha Arda'nin kiler daha eğlenceliymiş :) Demir armu-tar vs demedi bu yaptığına gayet normal bir şeymiş gibi "annee baaaah aaağaç" deyip ağaç olarak raylarının kenarındaki ağaçların arasına ekledi :) Arda'nınkiler daha yaratıcı :))
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...