Satürn'ün Halkaları Nereye Kayboldu?

Daha önce de bir kaç kez yazdığım bir konu; Gezegenler! İlgisi tam gaz devam ediyor. Dün anneannesinin kolye ve küpesinden bile gezegen hikayesi çıkarınca tamam dedim bu gezegenler bir yazıyı daha hak ediyor.

Dünün gezegen malzemesi annemin kolyesindeki irili ufaklı toplardı.  Her birini birer gezegen yaptı. Öyle yalandan sayma da değil yaptığı, büyüklüklerine göre. Biz sadece izleyiciyiz, beyefendi  kurdu da kurdu. Onun için hepsi iyi hoştu ama Satürn'ün halkaları neredeydi??? Sorusunun cevabı da yine kendisinden geldi. Anneannesinin halka küpelerinde! Meğer Satürn'ün halkaları anneannesinin kulaklarına kaçmış!!!

İşte böyle; sahildeki taşlarda, tabaktaki çerezlerde, her yerde ama her yerde gezegen görüyor. Bakalım ne kadar sürecek bu merak.  Demir bu kadar ilgili olunca bize de boş durmak yakışmazdı. Öncelikle çerezlerimizi, meyvelerimizi huzura kavuşturmak için gezegen maketleri aradım ama yaşına uygununu bulamadım. Bu arada halasının aklına bu konuda kitap almak gelmiş ve biz Türkiye'ye gelmeden Kidz yayınlarından Ay'daki Adam ve Final yayınlarından Uzay'yı almış. Biz de gelince İş Bankası yayınlarından Sakar Cadı Vini Uzayda kitabını aldık. Zaten çok eskiden beri Tubitak'ın Ay'da kitabı vardı. Şimdilik konu ile ilgili sadece  bu dört kitabımız var. Tabi ki hepsi son günlerin favorileri. 


Ay'daki adam, Ay'da çalışan Bob'un bir gününü anlatıyor. Çizimleri, kalın sayfaları, cildi bir harika. Tam bir hobi kitabı gibi. Çevir çevir bak, bıkmazsın. Sabah, öğle, akşam kavramlarını, saatleri, günlük rutini, sorumlulukları Demir'e anlatmak için biçilmiş kaftan. Hikayenin anlatılış biçimi de çok güzel. Bir de çok hoşuma giden bir mesajı var. Bob her gün Ay'a gittiği için eğer uzaylı diye bir şey olsaydı herkesten önce kendisinin bileceğinden çok emin. Ama kitapta Bob'un arkasını döndüğü her yere öyle güzel ve komik çizimlerle uzaylılar yerleştirilmiş ki hayatta gördüğümüzden çok daha fazlası olabileceği mesajı pek sevimli bir şekilde verilmiş.


Uzay ise Puff, Bunn, Lemm ve Sloo adlı dört kafadarın uzay yolculuğunu anlatıyor. Hikaye kısa, dil ağır değil ama yine de yer çekimi, yıldızların ve gezegenlerin oluşumu gibi şimdilik erken olan konulara girdiği için biraz değiştirerek okuyoruz. Gök taşını bu kitaptan öğrendi. Sağda solda gördüğü yamuk yumuk taşları gök taşı sanıyor  :)

Sakar Cadı Vini serisi hem Arda'nın hem de Ela'nın çok sevdiği bir seri olduğundan aklımdaydı. Uzaylı macerasını da görünce bir taşla iki kuş diyerek atladım aldım. Tam bir çocuk fantastik kitap serisi. Serinin doğum günü temalı bir diğer kitabında Vini sihirli trompeti çalınca yok olan doğum günü davetlilerinin nereye gittiği sorusu beni zorlayınca acaba bu büyüler, fantastik durumlar için erken miydi diye düşünsem de Demir her ikisine de bayıldı. Uzaylı macerada, her akşam teleskobu ile gökyüzünü inceleyen Vini, bir akşam hadi gidiyoruz diye kedisi Vilbur'u alır ve sadece bir abrakadabra ile bir roket yapar. Birlikte uzaya piknik yapmaya giderler. Tam o sırada uzay tavşanları gelir. Ama bu tavşanlar havuç ve lahana değil metal yemektedirler ve uzay gemilerini yer bitirir. Sorun mu hiç canım! Bir abrakadabra ile bir roket daha yapılır ve eve geri dönülür. Hikayenin yanı sıra birde her bir sayfada bir köşede güneş, ay ve tüm gezegenler resmedilmiş. Dediğim gibi bu kadar fantastik durum için erken  olup olmadığından emin değilim ama Demir'in keyif aldığı kesin.

Bu vesile uzun zamandır yapmadığımız kitap tavsiyesini de yapmış olduk. Hem de tematik :)

Benim de bunu paylaşmam gerek dersen :) Paylaş

0 Response to "Satürn'ün Halkaları Nereye Kayboldu?"

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...