Ha Dede - Birlikte İlk Tiyatro Deneyimi

Demir'in okuluna gelen bir kaç oyun dışında birlikte bir tiyatro deneyimimiz olmamıştı. Dilin problem olacağına o kadar emindim ki epey bir süre tiyatro bile araştırmamıştım. Meğer ne büyük yanılgıymış. Aylar önce araştırırken 1-3 yaş arasına özel oyunlar buldum. Ama o dönemde tiyatro yaz tatiline girdiğinden gidememiştik. Şimdi sonbaharla birlikte tiyatrolar perdelerini tekrar açınca seçtiğim oyunlardan biri olan Ha-Dede'ye sonunda gittik.

İki kişinin sergilediği, insan sesinin ve müziğin kullanıldığı fakat herhangi bir dilin kullanılmadığı  objeler ile oynanan bir oyun. Oyunun konusu aslında bu yaş grubu için oldukça enteresan. Anlatınca siz de emin olacaksınız ki kesinlikle Türkiye'de sergilenmesi gereken ama yaş grubunun 1-3 yerine 1-99 arası açık tutulması gereken bir konu, bir oyun.  

Konu; farklılıkların getirdiği zenginlik, bir arada uyum içinde yaşamak...

Ne kadar da beceremediğimiz ve geri olduğumuz bir konu değil mi ? 

Hikaye kısaca şöyle; Küreler  uyum içinde yaşarken küpler ile karşılaşır, şaşırırlar. Farklıdırlar! İlk başta farklılık hoşlarına gider ama daha sonra küp içinde tokalaşan eller her iki taraf tarafından da kendi tarafına çekilmek istenir. Bu bir arada yaşamak değildir! Çeşitli mücadeleler ile birlikte yaşamayı öğrenirler. Hatta bunun getirdiği zenginliği keşfederler. Ama küreler küpleri kabul etse de küpler kürelerin daire şeklinde kapılarından geçemez. Sonunda birlikte kapıyı kare şeklinde keser ve mutlu mesut yaşamaya devam ederler.


Demir bu mesajı ne kadar aldı bilmiyorum ama tek başına en önde otururken arkaya dönüp dönüp bize verdiği reaksiyonlardan anlaşılıyor ki eğlendi ve sevdi. Aslında mesajı algılamasından ziyade önemli olan bunun bir mesele olarak görülmesi ve bir şeyler yapılmaya çalışılması. İnsanları bu milletten, şu dinden diye silip atmadan ya da kendine benzetmeye çalışmadan önce tüm kimliği ile kabul etme noktasına gelmek en önemli aşama sanırım. Yoksa bu noktadan sonra kapıyı kesip birlikte yaşamak çooook kolay.

Benim de bunu paylaşmam gerek dersen :) Paylaş

1 Response to "Ha Dede - Birlikte İlk Tiyatro Deneyimi"

  1. nil 29 Kasım 2011 12:21
    "İnsanları bu milletten, şu dinden diye silip atmadan ya da kendine benzetmeye çalışmadan önce tüm kimliği ile kabul etme noktasına gelmek en önemli mesele sanırım. Yoksa bu aşamadan sonra kapıyı kesip birlikte yaşamak çooook kolay." imzamı atarım Evrim...ne güzel ifade etmişsin.Ben de tiyatro olayından,dil aynı olsa da,durmaz diye tırsıyorum.Ama Demir hoşlanmış ne güzel.deneyelim bakalım,en kötü arkamıza bakmadan kaçarız:)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...